Türkiye Lisansüstü Çalışmalar Kongresi Başarıyla Gerçekleştirildi

Üniversitemiz uluslararası olarak gerçekleştirilen “Oryantalizmi Yeniden Düşünmek” başlıklı sempozyumdan kısa bir süre sonra yine büyük bir organizasyona başarıyla ev sahipliği yaptı. İlmi Etüdler Merkezi'nin (İLEM) on ikincisini üniversitemiz ile ortaklaşa düzenlediği Türkiye Lisansüstü Çalışmalar Kongresi 15-17 Kasım 2023 tarihleri arasında üniversitemizde başarıyla gerçekleştirildi. Kongrenin tebliğ oturumlarının tamamı fakültemizde icra edilirken fakültemizden çok sayıda öğretim üyesi oturum başkanı olarak görev yaptı. Ayrıca araştırma görevlilerimizden bazıları tebliğ sunarken önemli bir kısmı da kongrenin organizasyonunda aktif görev aldı.

12. TLÇK Yalova Üniversitesi'nin ev sahipliğinde Mehmet Okul Kongre ve Kültür Merkezi’ndeki açılış konuşmalarıyla başladı. Yalova Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ali Osman Karaoğlu gerçekleştirdiği selamlama konuşmasında İLEM'in ana amacının nitelikli akademisyenler yetiştirmek olduğunu belirterek, programda emeği geçenlere teşekkür etti. İLEM Yönetim Kurulu Başkanı Taha Eğri ise 12. TLÇK'yı düzenliyor olmanın heyecanını dile getirdi ve TLÇK'nın akademideki heyecanını tuttuğunu ve İLEM'in yaptığı çalışmalardan bahsederek teşekkürlerini sundu. Ardından Rektör Yardımcımız ve Dekanımız Prof. Dr. Cahit Külekçi açılış ve selamlama konuşmalarını gerçekleştirdi. Külekçi, İLEM'e üstlendiği bu organizasyondan ötürü memnuniyetlerini dile getirerek teşekkürlerini sundu. Yalova İl Genel Meclis Başkanı Hasan Soygüzel de konuşmasında bir şehrin kültürel çalışmalarla varlığını sürdürebileceğini dile getirerek teşekkürlerini sundu.

Ardından Prof. Dr. Taner Tatar moderatörlüğünde, Doç. Dr. Önder Küçükural ve Doç. Dr. Ümit Güneş'in katılımı ile 12. TLÇK açılış paneli gerçekleştirildi. Açılış panelinin ardından Rektörümüz Prof. Dr. Mehmet Bahçekapılı selamlama konuşmalarını yaptı. Rektör Bahçekapılı ilmin hayattaki önemine ve İLEM'in çalışmalarına vurgu yaparak teşekkürlerini sundu. Ardından Rektörümüz açılış paneli katılımcılarına ve ilgililere hediye takdiminde bulundu.

Açılış panelinin son bulmasının ardından kongreye İslami İlimler Fakültesi’nde devam edildi. Üç gün süren kongre boyunca Türkiye'nin farklı şehirlerinde lisansüstü öğrenimini sürdüren 150'den fazla öğrenci 27 bağımsız oturumda tebliğlerini sundu. Kongre boyunca fakültemiz öğretim üyelerinden Doç. Dr. Fatma Kızıl, Doç. Dr. Mehmet Kılıçarslan, Doç. Dr. Yasin Beyaz, Dr. Öğr. Üyesi Esra Yıldız, Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Gezek, Dr. Öğr. Üyesi Kenan Tekin, Dr. Öğr. Üyesi Agah Terzi, Dr. Öğr. Üyesi Ayşe Betül Dönmez Tekin çeşitli oturumların başkanlığını üstlendiler. Ayrıca İslam Hukuku Ana Bilim Dalı araştırma görevlimiz Abdurrahman Huzeyfe Karadeniz ve Tasavvuf Ana Bilim Dalı araştırma görevlimiz Tuğba Araz da kongrede birer tebliğ sundular.

12. TLÇK Programına Ulaşmak İçin Tıklayınız.

TLÇK Web Sayfasına Ulaşmak İçin Tıklayınız.